SATIN AL

Kitap Satışları Kitap Yurdu aracılığıyla gerçekleşmektedirModern Bireyi Eğitmek: II. Meşrutiyet Dönemi’nde Tedrisat, Terbiye ve Eğitim

Modernleşme tecrübesini doğru anlamak, yetiştirilmek istenen yeni insanı keşfetmenin adeta ön şartıdır. Dünyadaki modernleşen bütün eğitim sistemleriyle paralel olarak Osmanlı İmparatorluğu’nda da eğitim, 19. yüzyılda gündeme gelmiştir. Modernleşmeyle birlikte eğitimin devlet tarafından organize edilmesi, özellikle de parasız ilk eğitimin zorunlu hale gelmesi ile eğitim yaygınlaşmış, okullaşma ve okuryazarlık oranlarında artış meydana gelmiştir. II. Meşrutiyet döneminde eğitim stratejileri ve felsefesi devlet yönetiminin en temel meselelerinden biri olmaya devam etmiştir.
Bu kitap, II. Meşrutiyet dönemi eğitimcilerinin sahip oldukları birey düşüncesini ve onların görüşlerinin eğitim politikalarına ne düzeyde yansıdığını ele almaktadır. Yedi bölümden oluşan çalışma; II. Meşrutiyet dönemi eğitimcilerinin Tedrisat-ı İptidaiye [Tedrisat], Muallim, Terbiye, Milli Talim ve Terbiye Mecmuası, Terbiye ve Oyun, Mir’at-i Maarif adlı süreli yayınlarda 1908-1924 yılları arasında paylaştıkları eğitime yönelik görüşlerine odaklanmaktadır.

#okul #meşrutiyet #iptidai #sultani #müfredat #tedrisat #karmaeğitim

Yayın Tarihi: 11.11.2022
2. Baskı: 15.03.2024
ISBN: 9786258350302
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 464
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm

Nokta Kitap, İLKE İlim Kültür ve Eğitim Vakfı'nın markasıdır.


Adres Sultantepe Mh. Cumhuriyet Cd. No: 39/1 Fıstıkağacı İş Merkezi, Üsküdar, İstanbul


© Copyright 2022. Bütün Hakları Saklıdır.